понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe plot albo żywopłot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Płoty roślinne zazwyczaj pełnia role ogrodzenia, niemniej jednak często służą również za ozdobę. Zazwyczaj takie ogrodzenia Winylowe z Pińczowa sadzi się w słonecznych miejscach, w których szybko rosną oraz mocno się zagęszczają. Co niemiara szyku maja również takie żywe ploty, jakie wiodą poprzez cieniste zaułki skweru. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta gdzieniegdzie gmatwanina gałązek lub kwiatami stanowią przyciągające spojrzenie obrazy, a rześka wilgoć, bijąca od zanurzonej w mroku gleby , powoduje że nawet mały spacer wzdłuż takiego ogrodzenia uspokaja oraz uspokaja.


Projektując plot z żywopłotu, należy uwzględnić funkcje takiego ogrodzenia, warunki jakie są w skwerze, również nasze preferencje oraz czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju same rosną, nierzadko również ekspansywnie rozkwitają, tymczasem wymagają także wiele miejsca. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenie plastykowe mogą być niesłychanie smukłe, jednakże powinno się je cyklicznie obcinać oraz właściwie nie kwitną. Nie bez znaczenia są tez koszty nabycia roślin na parkan.Jest wobec tego nad czym się zastanawiać, albowiem takie ogrodzenie komponuje się na jakiś czas, czasami nawet na pokolenia.


Z reguły zadowalający jest żywy plot o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, bardzo modny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on wiele walorów:
•ma mało wymagań,
•dobrze znosi susze,
•błyskawicznie rośnie,
•cyklicznie podcinany schludnie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę liści, natomiast nawet jeżeli je zgubi, to i tak gąszcz jego witek konstruuje nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr można zamienić z irga lśniąca - jesienią pięknie się przebarwia na przeróżne kolory żółci, brązu a także czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ploty nieformowane. Są to m.in. odmiany o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się praktycznymi roślinami promujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją formować wyłącznie od strony ogrodu, oraz cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, by owocowały.


Niesłychanie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie PCV stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zasłania pobliskie budynki oraz ulice. Żeby stworzyć taki parkan rośliny zasadzamy naokoło krawędzi posiadłości. Jeśli mamy wiele miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzechy. Gdy pragniemy ażeby nasze żywe ogrodzenie było bardzo wysokie a zarazem wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze kiedy rośliny nas przewyższą, ich redukowanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий