среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek kamienie sztachetki te s�� z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasami ma��o wprawnym okiem z trudem je rozróżnić.

Chociaż kamienie sztachetki te pochodzą z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że nieraz mało wprawnym ślipiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, lekkiej obróbce i względnie atrakcyjnej cenie. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najłatwiej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka albo od razu ociosuje, układa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przesyła do miejsca budowy ogrodzenia z WinyluBrodnica na ogrodzenie i bramę sztachetowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scalony spoiwem piach, którego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Kiedy lepiszczem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapnistym. Prócz podwaliny zlepiających występują tam też inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się kolor kamieni na balustrady z plastiku na plot i bramę ze sztachetek, przybierają one wówczas rozmaite kolory czerwieni, brązu i zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak pokaźnych złóż kroi się najogromniejsze bloki, używane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie można też siekać na sześciany o symetrycznych zarysach, użytkowane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Można także je porcjować przy pomocy specjalnych klinów i dłut na cienkie, nierównych obrysów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachety z plastiku wykorzystuje się dodatkowo wapienie - skały osadowe, powstałe spośród nazbieranych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej skorup małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować rekomendowane na ogrodzenie plastikowe na ogrodzenie i furtkę sztachetowa. Nadają się jednak po największej części do stosowania w środku budynku, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej nadają się piaskowce krzemionkowe, bowiem są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu ogrodu a także naszych zamiłowań kształt kamiennych tafel może być urozmaicony – od łamanych, nierównych, aż po pionowo przyciętych prostokątów lub kwadratów. Murki a także ogrodzenia PVC na ogrodzenie i furtę sztachetowa stawia się z skał przeróżnego obrysu, zestawionych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje z kawałków o nietypowych zarysach, trzeba je odpowiednio łączyć tzn. tak, iżby postać każdego następnego scalał się z uprzednim. Aby takie płot było solidne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe szpary w środku można dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i innych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce wykorzystywane do budowy ogrodzenia należą do głazów mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur ekspresowo niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Łatwo porastają również mchem a także glonami. Można to powstrzymać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia ewentualnie rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy ścierać brud z powierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą utrzymywać się głębokie rysy. Wyspecjalizowane jednostki polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego zmywania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak pragniemy, aby kamienie na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий